Jak zmierzyć długość sukienki by pasowała?

Zakup sukienki przez internet nie jest tak prosty, jakby się mogło wydawać. Wszystko dlatego, że trudno jest polegać na producenckich rozmiarówkach, a trzeba dokonać kilku pomiarów. Okazuje się, że i na tym etapie wiele pań popełnia błędy, przez które później sukienka wcale nie układa się tak, jak powinna.

Co jest potrzebne do zmierzenia długości sukienki?

Dobrym pomysłem jest kupowanie sukienki według wymiarów już posiadanej garderoby. Problem polega na tym, żeby ta stara sukienka wciąż trzymałą wymiar i świetnie się układała. To zresztą oczywiste, jeśli “rozjeżdża” się wzór, to pomiary nie na wiele się zdadzą i zdecydowanie lepiej jest nie dodawać i nie odejmować niczego “na oko”.

Jeśli tylko możesz, mierz siebie, a nie swoje ubrania. Nawet jeśli masz sukienkę, która leży idealnie, lepiej zmierzyć parę swoich wymiarów, ponieważ różnice w kroju będą czyniły pomiar odzieży mocno niepraktycznym, a często wręcz bezużytecznym.

Tutaj zasady są dość proste:

  • wszystkie pomiary wykonuj w samej bieliźnie;
  • jeśli masz kogo poprosić o pomoc – świetnie, zawsze to wygodniej niż mierzyć się samodzielnie;
  • do pomiarów używaj tylko i wyłącznie metra krawieckiego. Tu ważna uwaga – jeśli masz ten sam metr od paru lat, najpierw upewnij się, że się nie rozciągnął, a w razie potrzeby kup nowy.

Jak mierzyć poszczególne części sukienki, by pasowała?

Większość producentów sukienek podaje dokładne długości swoich wyrobów, dzięki czemu możesz porównać je ze swoimi wymiarami. Robi się to zawsze etapami. Niestety rzadko zdarza się, żeby wszystkie wymiary pasowały idealnie, ale musisz się na to przygotować: albo drobne poprawki, albo drobne niedopasowania.

Od talii w dół

To ważny wymiar, jeśli kupujesz spodnie albo chcesz dobrać długość sukienki. Pobieranie tego wymiaru jest o tyle problematyczne, że zarówno talia wizualnie może być przesunięta o centymetr lub dwa, jak i dolna granica pomiaru nie jest szczególnie oczywista. Wiele pań ma tendencję, aby w tym przypadku mierzyć raczej od pasa niż od talii, przez co wymiar jest za krótki, a kupione spodnie – zbyt luźne. Warto przy okazji pamiętać, że jeśli chodzi o spodnie, to nie zawsze potrzebny jest cały wymiar: do biodrówek pomiar od talii jest bez sensu, a do spodni 7/8 czy 3/4 też nie ma potrzeby pobieranie całego wymiaru.

Obwód talii

Talię trudno zmierzyć sobie samodzielnie, ponieważ metr powinien być płasko – poziomo w stosunku do ziemi. Zwykle przy samodzielnych pomiarach taśma schodzi odrobinę w dół lub w górę. O ile jeszcze z przodu umieszczenie jej między pępkiem a klatką piersiową jest łatwe, to poprowadzenie z tyłu już banalne nie jest. Postaraj się w czasie pomiarów brać swobodny wdech – trochę bardziej brzuchem niż zwykle. Dzięki temu metr przesunie się odrobinę, a pomiar będzie miał taką wartość, żeby nową odzież wygodnie ubrać.

Obwód bioder

Obwód bioder chyba najtrudniejszy pomiar, ale to nie twoja wina. Rozmiar w biodrach tak naprawdę nie jest obwodem bioder, tylko obwodem pośladków. Wyjątek mogą stanowić panie o wyraźnie szerszej miednicy, bo u nich w tym miejscu rozmiar będzie największy. Właśnie o to chodzi – o dokonanie pomiaru w miejscu największego rozszerzenia, tam pobieraj obwód bioder.

Obwód pasa

W przeciwieństwie do bioder tutaj nie ma problemu ze znalezieniem punktów pomiarowych. Wartość powinna być mierzona idealnie na wysokości pępka. W przypadku pasa obwód łatwo jest zaniżyć, jeśli wciągniesz brzuch albo niepotrzebnie napniesz mięśnie.

Pomiary nóg

Długości należy zmierzyć po wewnętrznej (od pachwiny) i po zewnętrznej (od talii), w obu przypadkach mierząc do kostki. Do tego należy zmierzyć jeszcze obwód w łydce i w udzie w ich najszerszych miejscach. Dzięki temu uda się dobrać idealnie spodnie. W przypadku innego produkty długość zewnętrzna jest zwykle wystarczająca i bez problemu na tej podstawie dobierzesz na przykład sukienkę.

Obwód szyi

Przed zakupem odzieży z kołnierzykiem – sukienki lub bluzki – należy zmierzyć szyję. Rób to jak najniżej, aby wartość pomiaru była największa. Co istotne – nawet jeśli bluzka ma mieć dość luźny kołnierzyk, pobranie tego wymiaru jest istotne, ponieważ te swobodniejsze kroje też są tworzone na wymiar.

Długość ramion

Podobnie jak długość nóg mierzy się ją po wewnętrznej (od pachy) i zewnętrznej (od barku) do nadgarstka. Przy okazji warto też zmierzyć sobie obwód w ramieniu – dzięki temu dopasowana sukienka czy bluzka z długim rękawem nie będą uciskały. W przypadku krótkiego rękawa oczywiście ten ostatni pomiar nie jest konieczny.

Obwód klatki piersiowej

Na pozór prosta sprawa: mierzy się w miejscu nad biustem, przeprowadzając miarkę pod pachami. Kłopot w tym, że w czasie wykonywania tego pomiaru warto oddychać pełną piersią. Wiele pań, przymierzając się do zakupu odzieży, wstrzymuje przy pomiarach oddech, a potem twierdzi, że wymiary produktu były za małe. Nie – były dobre, ale nie oddychając w czasie mierzenia obwodu klatki, zaniża się rozmiar.

Obwód biustu

Wymiary odzieży na górę dla kobiet zawsze obejmują też obwód w biuście. Jego pomiar jest stosunkowo łatwy, bo trzeba pamiętać tylko o tym, żeby mierzyć na płasko w stosunku do ziemi i w najszerszym miejscu. Również warto pamiętać o oddechu. Sam biust może nie reaguje przesadnie, ale jednak różnicę rzędu centymetra, a czasem dwóch, można uzbierać, więc żeby lepiej dopasować sukienkę, warto taki pomiar wykonać na swobodnym wdechu. Niekiedy przyda się też pomiar pod biustem – to w przypadku biustonoszy lub bardzo wysoko odciętej odzieży. Obwód poniżej biustu mierzy się pod piersiami.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sukienek przez Internet?

Sukienki przez Internet są mierzone albo tak, jak wyżej radziliśmy pobierać pomiary – obwodami, albo szerokościami położonego na płasko materiału. Ta druga metoda jest popularna w sklepach internetowych, ale dużo mniej dokładna i trzeba jeszcze mieć coś dobrego do zmierzenia, bo samo podzielenie obwodów na pół nie zawsze wystarcza, żeby dopasować sukienkę do sylwetki. Jeśli na ilustracji zaznaczone jest, wzdłuż jakich linii mierzona jest odzież, należy tak powtórzyć pomiary ciała, by oddawały sugerowane miejsce pobrania wymiarów. Czasem w zależności od produktu rozmiary podane przez producenta będą się od rzeczywistych różniły nawet o 2-3 centymetry. Do dużo, ale najlepiej będzie po prostu przymierzyć taką sukienkę w domu.

Zmierz się i kupuj – bez względu na rozmiar

Tworząc portfolio naszego sklepu, staraliśmy się tak tworzyć kategorie i zbierać zaopatrzenie, żeby mogły się u nas ubrać panie z każdym typem sylwetki. Zmierz swoje wymiary, dobierz odzież idealną dla swojej figury, a jeśli okaże się, że szerokość w którymś miejscu nie jest dopasowana lub sukienka jednak źle leży, możesz ją zwrócić – zawsze najlepiej jest jednak przymierzyć, ale i tak bez pobrania wymiarów nie wiadomo, co zamówić. Zrobiliśmy wszystko, by ułatwić ci wybór. Wpadnij do naszego sklepu internetowego, dobierz sobie odzież i ciesz się nią bez problemów z pomiarami.